פעילות עולמית להפחתת צריכת הסיגריות

עשן הסיגריה מכיל כ – 4,000 כימיקלים ש- 43 מהם ידועים כחומרים מסרטנים : אמוניה,פחמן חד-חמצני, פחם, חנקן חמצני ובנזופירן.

המרכיבים הללו נבדקו במשך שנים ונמצאו כגורמים לסרטן הריאה, דלקת סימפונות, מחלות לב, שבץ מוחי ,מחלות כלי דם ומחלות כיב קיבה. העישון בהריון עלול לגרום ללידת עובר קטן.

בתחילת המאה ה- 21 עלתה המודעות הציבורית לנזקים הבריאותיים גם מעישון פאסיבי ומדינות רבות הטילו חוקים המגבילים את ציבור המעשנים מעישון בחללים ציבוריים. .

למרות הנזקים הרבים מפסיקים רק כ – 20% מהמעשנים לעשן בגלל הקושי של סימני הגמילה מהניקוטין, שהוא ממרכיבי הטבק ונחשב חומר ממכר ובגללו נוצר תהליך ההתמכרות לטבק.

במהלך השנים נעשו מחקרים רבים אשר חשפו את הנזקים הקשורים לעישון והביאו את הממסד והשלטונות לחוקק חוקים להגבלת העישון. הממצא הבולט ביותר היה שכיחות סרטן הריאות בקרב מעשנים.

ב- 1964 קבעה וועדת מומחים אמריקאית, שבדקה את נזקי העישון, כי עישון סיגריות מהווה סיכון בריאותי ברמה אשר יש להזהיר את הציבור מפניה.

משנות ה – 60 גברה המודעות העולמית לנזקי העישון ונעשו מאמצים עולמיים להפחית את צריכת מוצרי הטבק. הוטלו מיסים שונים על מוצרי טבק, הגבלות על פרסום ושיווק סיגריות, איסור על עישון במקומות ציבוריים ובמקומות עבודה, תמיכה בגמילה והגברת מודעות ציבורית לנזקי העישון.

בשנות ה- 90 הגישה ארה"ב תביעות נזיקין בסכומי ענק נגד תאגידי הטבק באשמה שפעלו בחשאי ובדרכים לא מקובלות להגברת האפקט הממכר של מרכיבי הסיגריה, בה בשעה שידעו את נזקי העישון.

התביעות הביאו להסדרי פיצויים בסך מיליארדי דולרים לכיסוי ההוצאות של מערכת הבריאות הציבורית מנזקי העישון.

ב- 1999 חברת "פיליפ מוריס" הודתה באופן רשמי שעישון סיגריות ממכר וגורם נזקים בריאותיים.

ב – 1983 נחקק במדינת ישראל "חוק הגבלת העישון במקומות ציבוריים" , אשר אסר על עישון במקומות ציבוריים כמו : בתי קולנוע, תיאטראות, מעליות, אוטובוסים, מוניות, ספריות, מקומות עבודה, שדות תעופה, בתי קפה, מסעדות, ברים, פאבים, מועדונים....

לא הייתה אכיפה נאותה של החוק ובתאריך 7 בנובמבר 2007 הכנסת אישרה תיקונים לחקיקה שנועדו להגביר את אכיפת החוק, בעיקר באמצעות החמרת הקנסות והענישה על המעשנים עצמם ועל בעלי המקומות שבהם יעשנו.

ב – 2008 התיקון השיג את מטרתו וברוב מקומות הבילוי הציבוריים נפסק העישון.

נתונים נוספים